Impregnacja drewna

Skutecznie zabezpieczamy drewno
Strona główna » Technologie » Impregnacja drewna

Opis impregnacji

Drewno jest jedyne w swoim rodzaju, przez wielu nazywane materiałem „z duszą”. Od wieków wykorzystywane do budowy domów, w niejednym przypadku stanowi główny element konstrukcyjny. Obecnie staje się również coraz popularniejsze jako elewacja i fasada budynków.

Zastosowanie tego typu materiału budzi jednak obawy, co do trwałości, w związku z czym konieczna jest jego ochrona przed degradacją. Niezakonserwowane drewno, wystawione na działalność negatywnych warunków atmosferycznych pęka, łuszczy się i degraduje. Jego wytrzymałość maleje a utraconej estetyki można nigdy nie odzyskać.

Impregnacja drewna, zwłaszcza użytkowanego na zewnątrz lub w miejscach trudno dostępnych, jest zabiegiem niezbędnym. Jej rolę można porównać do gruntowania ściany przed jej malowaniem – impregnat głęboko wnika w drewno, chroniąc je od zewnątrz i od wewnątrz. W rezultacie, przedłuża ono jego żywotność, zabezpieczając przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, słońca, a także szkodników, pleśni oraz grzybów.

Jak zabezpieczamy drewno?

W zależności od oczekiwanego rezultatu oraz czynników, przed którymi drewno ma być chronione, do jego zabezpieczenia używamy zarówno impregnatów, jak i lakierobejc. Pozwalają one uzyskać inny rodzaj wykończenia (eleganckie i matowe, bądź powłoka lakiernicza w połysku), jednak to nie tym należy się kierować przy wyborze preparatu. Najważniejsza jest bowiem prawidłowa identyfikacja czynników, przed którymi drewno ma być chronione oraz dobranie kolejnych warstw preparatów. My to potrafimy!

Niezależnie od wybranego rodzaju wykończenia, preparaty należy aplikować na oczyszczone drewno. Najlepiej w tym celu sprawdza się sodowanie przy użyciu sody o odpowiedniej granulacji. Metoda ta pozwala oczyścić powierzchnię bardzo delikatnie, usuwając przy tym wszelkie zabrudzenia oraz stare powłoki w sposób niemożliwy do osiągnięcia metodami mechanicznymi bądź chemicznymi.

Po oczyszczeniu przy użyciu sodowania drewno odzyskuje naturalny, jasny kolor, a przy tym jest odłuszczone. Znacznie poprawia to zdolność do wchłaniania impregnatów oraz innych preparatów zabezpieczających, co wydłuża czas ochrony. I najważniejsze – zastosowana w procesie oczyszczania soda jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz obojętna dla środowiska.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu możemy zaoferować najlepszy efekt i trwałość renowacji drewnianych powierzchni. Ponadto, stosujemy przy tym wyłącznie produkty renomowanego producenta, dzięki czemu, w odróżnieniu od innych firm, możemy udzielić gwarancji na nasze prace.

Skorzystaj z darmowej wyceny!