Istnieje wiele metod czyszczenia materiałów. W każdym przypadku inna metoda okazuje się być bardziej sprawdzona, skuteczna czy bezpieczna. Wiadomo bowiem, że zupełnie inna opcja będzie dobra przy czyszczeniu drewnianego domu, inne przy czyszczeniu stali, jeszcze inna, gdy chcemy wyczyścić maszyny produkcyjne. W tym artykule chcielibyśmy wziąć pod lupę dwie metody – piaskowanie i sodowanie. Która z nich jest lepsza? Jakie są między nimi różnice? 

Sodowanie i piaskowanie

Sodowanie i piaskowanie jest procesem, który służy do czyszczenia  różnego rodzaju materiałów. Główną różnicą jest tutaj substancja, która wykorzystywana jest do tego właśnie oczyszczania. Każda z metod niesie za sobą zalety, jak również i wady, każda sprawdzi się inaczej w swoim zastosowaniu. 

Piaskowanie jest to proces technologiczny, który to polega na czyszczeniu  konkretnej powierzchni materiałem ściernym. Całość wykorzystuje strumień sprężonego powietrza lub też cieczy. Często wielu ludzi porównuje taką metodę czyszczenia do szlifowania. W rozwiązaniu tym uzyskuje się niezwykle równą powierzchnię o odpowiedniej szorstkości. Doskonale sprawdza się to wszędzie tam, gdzie trzeba poradzić sobie z trudno dostępnymi miejscami. Istotne znaczenie w całym tym procesie piaskowania ma odpowiednia praca. Do uzyskania pożądanego efektu wykorzystuje się tutaj drobiny piasku, ale także śrut, szkło, metal suchy lód i żużel. Tak ważne jest to, aby używając odpowiednich maszyn do piaskowania, osoba nią nadzorująca miała specjalne ubranie ochronne. W piaskowaniu wykorzystuje się specjalne urządzenia, które to zasilane są sprężonym powietrzem o ciśnieniu od 3 – 8 bar. W pracy piaskarki stawia się trzy etapy działania. Pierwszych z nim jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Należy więc pozbyć się wszelkich powłok malarskich, rdzy czy też innych zanieczyszczeń. Drugim jest ujednolicenie powierzchni, a więc pozbycie się tego wszystkiego, co pojawiło się podczas obróbki danej powierzchni. Trzecim z kolei etapem jest nadanie danej powierzchni stosownej chropowatości. 

Sodowanie jest to innowacyjna metoda czyszczenia, która uznawana jest za najbardziej ekologiczną, jeśli w grę wchodzi czyszczenie wszelkich powierzchni zabrudzonych. W trakcie sodowania dochodzi do bardzo szybkiego wyrzucenia czyściwa, które to wcześniej musiało zostać zmieszane z powietrzem, z zachowaniem przy tym odpowiednich proporcji. Czyściwem jest oczywiście soda oczyszczona, a więc wodorowęglan sodu. Niezwykle ważne jest to, aby miał on specjalny stopień granulacji. Skąd taka popularność tej metody? Wynika ona przede wszystkim z faktu, że sód jest całkowicie nietoksyczna i neutralna dla środowiska, a co więcej nie ma ona wpływu na zdrowie człowieka. Istotne znaczenie ma również i to, że jest ona w 100% rozpuszczalna w wodzie. Dużym plusem tej metody czyszczenia jest delikatność całego procesu, który powoduje, że żadna powierzchnia, nawet szkło, nie jest w stanie ulec tutaj uszkodzeniu. czyszczenie stali piaskowanie

Różnice między piaskowaniem a sodowaniem

Moglibyśmy zadać sobie tutaj pytanie – czy sodowanie a piaskowanie znacząco się między sobą różnią? W gruncie rzeczy jedyne, co je łączy to czyszczenie, ale cały ten proces przebiega zupełnie inaczej. Sodowanie jest innowacyjną metodą, niezwykle ekologiczną, która jest w stanie poradzić sobie dosłownie z każdą powierzchnią. Może usunąć wszelkie zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym najbardziej nawet delikatnego materiału. W przypadku z kolei piaskowania, jeśli zostanie ono źle dobrane, może uszkodzić powierzchnię. W sodowaniu nie mają znaczenia żadne szczeliny i otwory, w piaskowaniu niestety, ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie dostał się tam piasek. I oczywiście należy tutaj zwrócić uwagę także na szybkość działania. Sodowanie pozwala nam zaoszczędzić zdecydowanie więcej czasu, bowiem jest metodą bardzo szybką w swoim działaniu, piaskowanie z kolei wymaga nieco więcej pracy, by móc uzyskać pożądany efekt.

Firmy oferujące specjalistyczne czyszczenie

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić jest wybór firmy, która oferuje konkretne metody czyszczenia. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli w grę wchodzi uzyskanie pożądanego efektu. Nie każda bowiem firma jest sobie równa i nie każda jest w stanie zagwarantować odbiorcom to, na czym tylko mogłoby im zależeć. Grunt to pełen profesjonalizm, odpowiednie podejście do klienta, terminowość i oczywiście atrakcyjne ceny. Te aspekty należy mieć na uwadze, aby móc wybrać firmę, która będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby.

Zarówno czyszczenie w postaci sodowania, jak również i piaskowania może okazać się bardzo dobrą metodą. Najważniejsze jest to, aby wybrać konkretną opcję do określonych prac. To, co będzie lepsze w jednym przypadku, w innym może okazać się zupełnie nietrafione. Porównując, sodowanie cieszy się w tej chwili większą popularnością, jednak i jedna i druga opcja  ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.