Szkiełkowanie Szczecin

Najpopularniejsza metoda dla różnych powierzchni.
Strona główna » Szkiełkowanie Szczecin

Opis szkiełkowania

Metodę szkiełkowania stosuje się w szczególności do renowacji elementów i obróbki surowej powierzchni wykonanych z aluminium, stali i innych metali. Metoda szkiełkowania to czyszczenie powierzchni, które znalazło duże zastosowanie w oczyszczaniu części samochodowych. Przede wszystkim wykorzystuje się ją do podzespołów silników – pokrywy, cylindrów, głowicy i bębnów aluminiowych. Szkiełkowanie bardzo przypomina piaskowanie, różni się używanym ścierniwem. Przy piaskowaniu używa się piasku i innych jego pochodzenia. Jednak w tym przypadku jest to szkło – szklane kuleczki.  

Szczecin – szkiełkowanie 

Szkiełkowanie jest techniką obróbki strumieniowo – ściernej metali. Nazywana jest także satynowaniem lub perełkowaniem. Wykorzystuje się do delikatnych powierzchni. Często stosowana w motoryzacji. Powierzchnia, która poddawana jest obróbce staje się gładka oraz czysta na długi czas, dzięki temu uodparnia się na osadzanie się brudu i pyłu. 

Jest także dobrą alternatywą dla polerowania, ale w efekcie końcowym nie jest błyszcząca a satynowa. Ten rodzaj oczyszczania powierzchni cechuje się znaczną elastycznością. 

Szkiełkowanie w wielu przypadkach stosuje się przed procesem niklowania i anodowania. Warto nadmienić, że szkiełkowanie aluminium nie jest w stanie usunąć głębokich rys i wyrównać znacznych nierówności. Technika szkiełkowania stosowana jest przede wszystkim w przypadku elementów aluminiowych oraz tych, które są wykonane z brązu, stali nierdzewnej czy stopów metali nieżelaznych. Daje bardzo dobre efekty wizualne, jak również, w przypadku elementów narażonych na zabrudzenia znacznie ogranicza osadzanie ponowne zanieczyszczeń. 

Zaletami szkiełkowania są przede wszystkim: jednoczesne wygładzenie i oczyszczenie powierzchni, dobre przygotowanie do aplikacji tlenku i niklu galwanicznego, usuwanie zabrudzeń – oleju, rdzy, starych powłok, uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości, wzmocnienie i zwiększenie odporności na zabrudzenia powierzchni elementów metalowych. 

Jak wygląda szkiełkowanie? 

Szkiełkowanie polega na umieszczeniu oczyszczonych elementów w specjalnej komorze, w której są one oczyszczane strumieniem szklanego granulatu. Brudne silniki w zaschniętych smarach i błocie należy umyć. Najlepiej do mycia silników sprawdza się benzyna ekstrakcyjna. Samo szkiełkowanie nie poradzi sobie z brudnym silnikiem, dlatego tak ważne jest jego wcześniejsze wyczyszczenie. W przypadku silnika czyszczenie wygląda inaczej, ponieważ dostanie się niechcianych elementów do środka silnika mogłoby być za bardzo ryzykowne.