Czyszczenie suchym lodem jest bardzo dobrym rozwiązaniem wykorzystywanym między innymi w przemyśle. Sprawdza się to idealnie przy myciu maszyn, urządzeń czy na przykład ciągów produkcyjnych. Z czego wynika fenomen wykorzystywania suchego lodu? Podstawą jest tutaj szybkość działania, ochrona przed mikrouszkodzeniami i przed rdzą, skuteczne czyszczenie najmniejszych elementów i najtrudniej nawet dostępnych miejsc. 

Czym jest suchy lód?

Suchy lód jest to zeszklony dwutlenek węgla. Wykorzystywany w chłodnictwie, jest stosowany jako jednostkowy składnik, ale również i jako element mieszanin oziębiających. W jaki sposób można go otrzymać? Poprzez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla, a następnie prasowanie. Istotne znaczenie mają tutaj jego właściwości. Suchy lód się nie rozpuszcza, a sublimuje, czyli przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy, omijając przy tym stan ciekły. Ponadto można go długo przechowywać, oczywiście w warunkach termicznych i nie trzeba go chłodzić. Patrząc na wykorzystanie suchego lodu, ten sprawdza się doskonale w wielu rozwiązaniach. Jest wykorzystywany między innymi w chłodniach przemysłowych, w laboratoriach czy też przy transporcie produktów, które potrzebują niskiej temperatury, aby zachowały swoją świeżość. Okazuje się jednak, że suchy lód jest także doskonałym środkiem czyszczącym, pozwalającym zachować czystość wielu urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. 

Gdzie można zastosować czyszczenie suchym lodem?

Odkąd czyszczenie suchym lodem stało się tak popularne, wykorzystywane jest ono na coraz to większą skalę. W chwili obecnej z takiej metody korzysta między innymi branża drukarska, elektryczna, gumowa, ale także odlewnicza, spożywcza czy też motoryzacyjna. Taka metoda czyszczenia jest również doskonała w przypadku renowacji zabytków, przy odtłuszczaniu różnego rodzaju rzeczy, w czasie renowacji budynków po pożarach. Co więcej, okazuje się, że suchy lód jest także idealnym rozwiązaniem do czyszczenia elewacji, szczególnie tam, gdzie znajduje się na nich niechciane grafitti. Z roku na rok zwiększa się zakres wykorzystywania suchego lodu. Coraz więcej firm korzysta z takich rozwiązań, bowiem niosą one bardzo duże korzyści.czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem – zalety

Decydując się na konkretne rozwiązanie, każdy szuka korzyści, które mógłby nam dany wybór zapewnić. W przypadku czyszczenia suchym lodem, zalet tej metody jest naprawdę bardzo dużo. Każda z firm, która choć raz decyduje się na taką właśnie formę czyszczenia, korzysta z niej już regularnie. Co więc przemawia za tym, by na ten wybór postawić?

Jednym z kluczowych elementów jest krótki czas czyszczenia. W przypadku wykorzystania lodu, ten sprawdza się fenomenalnie i nie niesie za sobą żadnych dodatkowych prac. Wystarczy kilka godzin, by umyć na przykład wszystkie maszyny na produkcji czy cały sprzęt budowlany. W przypadku innej metody, istotne znaczenie ma demontaż odpowiednich części, potem całe ich zamontowanie. Często należy maszyny czy sprzęty przewieźć w konkretne miejsce i do firmy, która się takim czyszczeniem specjalizuje. Suchy lód dociera absolutnie wszędzie i nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych prac. Poradzi on sobie z najtrudniej nawet dostępną maszyną. Zamiast więc kilkunastu godzin czy nawet dni, tutaj już po kilku godzinach mamy sprzęt w pełni gotowy do pracy. Co jeszcze? Na pewno bardzo dużą zaletą jest brak jakichkolwiek uszkodzeń i zniszczeń. Suchy lód nie ściera materiału, a więc nie ma on wpływu na powierzchnię, która tej metodzie czyszczenia jest poddawana. Usuwa jedynie brud i wszelkie zanieczyszczenia. Warto wspomnieć także o tym, że suchy lód ma doskonałe właściwości fizyczne, co sprawia, że może on docierać do najbardziej nawet problematycznych miejsc, nawet tych trudno dostępnych. I na końcu nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Suchy lód gwarantuje troskę o środowisko. Nie jest on toksyczny, nie wytwarza dwutlenku węgla, nie ma w nim żadnych rozpuszczalników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko w jakim żyjemy. 

Fenomen czyszczenia suchym lodem

Wiadomo, iż wszystko prędzej czy później wymaga czyszczenia. Mowa tutaj zarówno o maszynach produkcyjnych, o sprzętach budowlanych czy o zabytkach, które wymagają dokładnej renowacji. O ile czyszczenie tradycyjnymi metodami niesie wiele wad, o tyle czyszczenie suchym lodem ich nie ma. To dokładne i precyzyjne rozwiązanie, które niczego nie jest w stanie zniszczyć, a szybko i efektywnie poradzi sobie z każdą, zabrudzoną powierzchnią. Nie wszędzie można użyć wodę, nie zawsze można wykorzystać środki chemiczne, nie w każdym miejscu dobrym okaże się być piaskowanie. 

Najważniejsze jest to, aby postawić na dobrą i sprawdzoną firmę, która będzie w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, terminowość i atrakcyjne ceny. Jeśli taką właśnie znajdziemy do naszych prac, na pewno uzyskamy pełną satysfakcję i zadowolenie z dokonanego wyboru.